Chińczyk to jedna z najpopularniejszych gier planszowych znanych na całym świecie. Jej proste zasady oraz nieskomplikowana struktura, zachęca do rozgrywki graczy w każdym przedziale wiekowym. Gra jest znakomitym pomysłem na spędzanie wspólnego czasu w gronie rodzinnym. Jest ciekawą alternatywą dla gier komputerowych, pozwalając na nawiązanie żywych i bezpośrednich relacji z pozostałymi uczestnikami rozgrywki.
Pierwowzorem Chińczyka, była starohinduska zabawa, określana mianem pachisi. W znanej współcześnie formie, Chińczyk został opracowany w początkach XX wieku przez J.F. Schmidt’a. Współcześnie, możemy spotkać go także pod nazwą „Nie irytuj się!” czy „Człowieku, nie irytuj się”, co jest dosłownym tłumaczeniem oryginalnej nazwy gry z języka niemieckiego.
Jak grać w Chińczyka? Potrzebna jest przede wszystkim specjalna plansza do gry i 4 pionki w jednym kolorze, przeznaczone dla każdego z graczy. Niezbędna jest także, zwykła, sześcienna kostka. W rozgrywce może uczestniczyć do czterech osób (minimum dwie osoby), choć czasem można spotkać wersje, dopuszczające większą ilością graczy.
Rozgrywkę rozpoczyna ta osoba, która jako pierwsza wyrzuci kostką sześć oczek. Wystawia ona pierwszego pionka na planszę i dalej porusza się nim zgodnie z kierunkiem wskazówek zegara, tak aby dojść do swojego „domku”. Gracze rzucają kostką po kolei, każdy w jednej kolejce ma jeden rzut, chyba że wyrzuci sześć oczek, wtedy zyskuje prawo do kolejnego. Gdy gracz wyrzuci tyle oczek, by móc stanąć na polu zajmowanym przez pionek przeciwnika, ma prawo go zbić. Zbity pionek wraca do „schowka”, aby go wystawić ponownie na planszę, trzeba wyrzucić sześć oczek. Gracz, który jako pierwszy doprowadzi do „domku” wszystkie swoje pionki, wygrywa rozgrywkę.
Chińczyk jest bardzo prosty, dzięki czemu mogą w niego grać nawet młodsze, kilkuletnie dzieci. Rozgrywka, zwłaszcza w większym gronie, za każdym razem przynosi wiele radości i zabawy jej uczestnikom. Z tego względu, jest polecana jako ciekawa forma spędzania czasu dla rodzin z dziećmi.